Vzdělávání

Naše organizace pořádá semináře a workshopy pro osoby se zdravotním postižením, seniory, pečující osoby, studenty i veřejnost.


V současné době nabízíme následující vzdělávací aktivity:


Trénování paměti pro nedoslýchavé

- místa konání Prachatice a Strakonice

- termíny realizace jednotlivých lekcí květen až červen 2019


Semináře - Praktické použití kompenzačních pomůcek pro domácí péči a Novinky v oblasti kompenzačních a rehabilitačních pomůcek

-         Účastníci si mají možnost prakticky vyzkoušet kompenzační pomůcky, které máme v nabídce půjčoven

-         Vyzkoušet si novinky zapůjčené od odborných firem a servisů

-         Seminář nabízí všechna naše pracoviště a je určen pro osoby se zdravotním postižením, seniory, pečující osoby a studenty

-         Vyzkoušet si rehabilitačních pomůcek pro domácí péči


V letech 2015 - 2017 byly semináře realizovány na pracovištích v Prachaticích a ve Strakonicích pro organizace sdružující osoby se zdravotním postižením (Svaz tělesně postižených v ČR, Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR) a seniory (Svaz důchodců), ale i pro jednotlivce a školní skupiny (VOŠ sociální Prachatice, a SOŠ Volyně).


Pracovnice půjčoven kompenzačních pomůcek se vzdělávali v Českých Budějovicích

21.7.2015 se pracovnice půjčoven zúčastnili školení, které nám mělo prakticky ukázat, jak zvládat péči o tělesně postiženého nebo zcela imobilního člověka. Naše pracovnice při půjčování pomůcek nejen prakticky ukazují manipulaci s pomůckami, jejich udržování a desinfekci, ale radí i jak si péči o imobilního člověka usnadnit a nezničit si přitom své zdraví.

Tělesně postižený člověk musí denně překonávat několik bariér. Řeší jak se dostat z postele na vozík, z vozíku na toaletu nebo do sprchy, jak se dostane do auta a další. S pomocí druhé osoby to jde o něco lépe, protože ve dvou se to lépe táhne.

Každý nemá takovou sílu, aby někoho zvedl ze země a i kdyby tu sílu měl, musí brát v potaz, že i hrubou silou se dá druhému člověku ublížit. Proto existuje několik pravidel jak správně přesouvat a zvedat nemohoucího člověka.
Pokud nemáte k dispozici kompenzační pomůcky, které takové situace usnadňují, můžete si pomoci i obyčejným ručníkem nebo oblečením. Je třeba také myslet na svá záda a šetřit se abychom mohli pomáhat dál. Při manipulaci s tělesně postiženým člověkem je třeba ho také do přesunu zapojit. Ovšem pokud je to možné. Na tomto školení jsme se dozvěděli o správném polohování a stimulaci svalů u ležícího pacienta. K polohování není potřeba drahých podložek, vystačit si můžeme i s polštářem či peřinou. Jde především o to, abychom se ležícímu člověku věnovali a nejlépe každý 2-3 hodiny změnili polohu jeho těla. Důležité je také mikropolohování, které by mělo být prováděno v intervalu 30 minut. Velice děkujeme za 3 hodiny ukázek, rad a doporučení ergoterapeutce a skvělé lektorce Mgr. Marcele Kryski. Naši uživatelé a klienti jistě naše nově získané dovednosti ocení.