Školení v prostorách DMA

27.07.2015 12:35

21.7.2015 se zúčastnili sociální pracovnice, osobní asistentky a pracovnice půjčoven školení, které nám mělo prakticky ukázat, jak zvládat péči o tělesně postiženého nebo zcela imobilního člověka.

Tělesně postižený člověk musí denně překonávat několik bariér. Řeší jak se dostat z postele na vozík, z vozíku na toaletu nebo do sprchy, jak se dostane do auta a další.

S pomocí druhé osoby to jde o něco lépe, protože ve dvou se to lépe táhne.

Každý nemá takovou sílu, aby někoho zvedl ze země a i kdyby tu sílu měl, musí brát v potaz, že i hrubou silou se dá druhému člověku ublížit. Proto existuje několik pravidel jak správně přesouvat a zvedat nemohoucího člověka. Pokud nemáte k dispozici kompenzační pomůcky, které takové situace usnadňují, můžete si pomoci i obyčejným ručníkem nebo oblečením. Je třeba také myslet na svá záda a šetřit se abychom mohli pomáhat dál. Při manipulaci s tělesně postiženým člověkem je třeba ho také do přesunu zapojit. Ovšem pokud je to možné.

Na tomto školení jsme se dozvěděli o správném polohování a stimulaci svalů u ležícího pacienta. K polohování není potřeba drahých podložek, vystačit si můžeme i s polštářem či peřinou. Jde především o to, abychom se ležícímu člověku věnovali a nejlépe každý 2-3 hodiny změnili polohu jeho těla. Důležité je také mikropolohování, které by mělo být prováděno v intervalu 30 minut.

Velice děkujeme za 3 hodiny ukázek, rad a doporučení ergoterapeutce a skvělé lektorce Mgr. Marcele Kryski. Naši uživatelé a klienti jistě naše nově získané dovednosti ocení.

 

Pracovníci JCZPS o.p.s.